Melyik fonál szakad el?

A kísérlethez elég két szál rövid cérna és egy fahenger, amelynek az aljához és a tetejéhez lehet a cérnát erősíteni. A hengert az egyik cérna segítségével felakasztjuk.



Papír és az üvegpalack

Hogyan lehet szívószállal átszúrni egy krumplit?

Búvárcső a lombikban

Szobahőmérsékletű lombikba -196 oC hőmérsékletű folyékony nitrogént öntünk. A lombikot egy búvárcsővel zárjuk le. A termikus kölcsönhatás miatt a lombikban lévő nitrogén melegszik, térfogata nő. A lombikban hirtelen túlnyomás keletkezik, és a nitrogén nagy sebességgel távozik a búvárcsövön keresztül.



Folyékony nitrogén lufiban

Egy lufiba folyékony nitrogént öntünk, majd befogjuk a lufi száját. A - 196 oC-os nitrogéntől a gumi megfagy. A nitrogén elkezd melegedni, párologni. De a megfagyott lufi nem tud ilyen gyorsan tágulni, mint ahogy a nyomás nő.  Óriási durranással felrobban.



Tojás a lombikban

Egy folyékony nitrogénnel telt tartályba egy lombikot helyezünk. A lombik nyílására egy  főtt tojást teszünk. A hűtés hatására a lombikban lévő levegő nyomása csökken. A kialakuló nyomáskülönbség a lombikba préseli a tojást.


Megfordítható folyamat

Egy lombikba szárazjeget tettünk, majd a nyakára lufit húztunk. A szárazjég szublimációja miatt a lufi felfújódott. Ha a lombikot folyékony nitrogénnel hűtöttük, akkor a széndioxid lehűlt, ismét kikristályosodott. Ezért a lombikban és a lufiban csökkent a nyomás. A lufi teljesen kibélelte a lombikot belülről. Amikor ismét melegedett a lombik, megindult a lufi felfújódása.



Síp készítése szívószálból

A szívószál végét fogó segítségével el kell nyújtani, így vékonnyá válik a szívószál fala. Az elvékonyodott részt két oldalról 45o-os szögben be kell nyírni. Az így gyártott síp hangmagassága a szívószál hosszától függ. Minél hosszabb a szívószál, annál mélyebb a hangja. Tehát, ha fújás közben elkezdjük darabolni a szívószálat, azt tapasztaljuk, hogy egyre magasabb lesz a síp hangja.



Teáskanna, mint rezonátor

Rézdrótból készítünk egy 50 menetes körtekercset. A tekercset egy rádió hangszórójának kivezetéséhez csatlakoztatjuk, a tekercset pedig egy kör alakú mágnesre tesszük. Ha a kezünket rátesszük a tekercsre, akkor érezzük annak rezgéseit. Ha egy teáskannát vagy egy nagy felületű alufóliát teszünk a tekercsre, akkor mindenki számára hallhatóvá válik a rádió adása.