Fénycsövekben, higanygőzlámpákban, villanólámpákban a vezetés gázokon keresztül megy végbe.
A gázokon keresztül létrejövő áramvezetést gázkisülésnek nevezzük.
A gázokban az áramvezetés kétféleképpen valósulhat meg:
Ilyenkor a vezetés csak külső hatásra jön létre. Két lehetőség van, hogy a gerjesztett vezetés létrejöjjön:
1.) A gázok általában szigetelők, de pl. melegítés, röntgensugárzás vagy radioaktív sugársás hatására vezetővé tehetők.
2.) A gáz vezetővé tehető úgy is, hogy kívülről juttatunk be töltéshordozókat a gáztérbe. Ez történik, ha pl. olajcseppet porlasztunk levegőbe. A porlasztás következtében a cseppeknek töltése lesz, ami lehetővé teszi már az adott térben a vezetést.
A gázok normális körülmények között szigetelők, de kevés töltéshordozó mindig van bennük. Ezek a töltéshordozók a talajban, levegőben elenyésző mennyiségben jelenlévő radioaktív anyagok sugárzása során, valamint a kozmikus sugárzás során keletkeznek. (1cm3 levegőben kb. 3 ∙ 1019 db molekula és 12 db ionpár van.)
Ez a kevés ion elegendő ahhoz, hogy nagy potenciálkülönbség hatására meginduljon az ionizációs folyamat.
Önálló vezetést figyelhetünk meg az ívfényben, a villámban, nagyfeszültségű távvezetékek környékén.
![]() |
|
A szikrakisülés kialakulásának két oka is van:
A koronakisülés részleges kisülés, tehát nem terjed ki a két elektróda közötti teljes távolságra. Főleg erősen inhomogén térben, nagy térerősségű elektromos térrel körülvett csúcsok közelében alakul ki. A koronakisülés név többféle fizikai folyamat gyűjtő elnevezése.
Koronakisülés akkor alakul ki, ha egy csúcsban végződő vezető közelében az elektromos térerősség olyan nagy, hogy hatására a gázban jelen lévő kisszámú töltéshordozók akkora mozgási energiára tesznek szert, hogy semleges molekulába ütközve, ionizációt idéznek elő. Az így keletkezett szabad elektronok újabb semleges részecskékkel ütközve további elektronokat szabadítanak fel ionizáció révén, és így kialakul az elektronlavina.
A csúcs közelében tehát töltéshordozókból álló vezető csatorna alakul ki. A vezető csatorna nem terjed ki a másik elektródáig, mert a csúcstól távolodva az elektromos térerősség egyre kisebb, végül nem következik be az ütközésekkor ionizáció. A koronakisülést a csúcshatáshoz hasonlóan elektromos szél kíséri.
Ívkisülést valósíthatunk meg, ha kb. 50 V egyenfeszültségre úgy kapcsolunk egy grafit rudat és egy fémlemezt, hogy a grafitot a katódra, a fémlemezt az anódra kötjük.
Ha a grafitot a fémlaphoz érintjük, akkor az átmeneti ellenállás felizzítja a grafitot. Ha az izzó grafitot távolítjuk a lemez felületétől, akkor a lemez és a grafit között fényes ív húzódik.
Fénycsövekben, reklámcsövekben ritkított gázon keresztül jön létre önálló vezetés.
Ha csökkentett nyomású gázokban fényjelenség kíséretében jön létre az áramvezetés, akkor ködfénykisülésről beszélünk.
![]() |
|
Észlelt jelenségek
A ködfénykisülés mechanizmusa