Rezgőkörnek nevezzük a C kapacitású kondenzátorból és az L induktivitású tekercsből álló vezetőkört. Ha a vezetőkörben az ohmos ellenállás elhanyagolható, akkor ideális rezgőkörről beszélünk.
Ha a kondenzátort egyenáramú áramforrásra kapcsolva feltöltjük, akkor a fegyverzetek között elektromos tér keletkezik.
Ezt követően a kapcsolót az 1-es helyzetből a 2-be kapcsoljuk. Ilyenkor, ha középállású áramerősség-mérő van a körben, az néhány lengést végez. Ez akkor figyelhető meg jól, ha nagy kapacitású és nagy induktivitású tekercsből készül a rezgőkör.
Nézzük meg, hogyan alakul át egymásba az elektromos és a mágneses mező energiája egy periódus alatt.
![]() |
t=0 pillanatban a kondenzátor maximálisan fel van töltve. Ilyenkor a rezgőkör teljes energiamennyisége elektrosztatikus mező formájában a kondenzátor fegyverzetei között van. Ezt az energiát |
![]() |
A kondenzátor maximális feltöltődése utáni pillanatban megindul a kondenzátor kisülése. Ilyenkor csökken a fegyverzetek közötti elektromos mező energiája, de az áram növekedése miatt nő a tekercsben a mágneses mező energiája. |
De ebben a pillanatban megszűnt az a forrásos elektromos mező, ami eddig a töltések áramlását biztosította.
Mivel nincs forrásos mező, ezért nincs olyan tényező, ami ezt az áramot fenn tudná tartani. Ezért az áram lassan csökken. Ez a tekercsben a mágneses mező változását idézi elő. Ekkor Lenz-törvénye szerint olyan feszültség indukálódik, amely a korábbi állapotot igyekszik fenntartani. Az indukált feszültség által indított áram elkezdi feltölteni a kondenzátort, de az előzővel ellentétes polaritással. t= időpillanatra nullává válik a mágneses mező, de ekkorra a kondenzátor már feltöltődött.
A következő fél periódusban az előzőhöz hasonló folyamat játszódik le, de ellentétes irányba. Ezt jelzik az ábrák.
![]() |
![]() |
![]() |
A rezgőkörben az elektromos és mágneses mező energiájának periodikus egymásba alakulását elektromágneses rezgésnek nevezzük.
A rezgőkörben mozgó elektronok rezgési állapotát szabad elektromágneses rezgésnek nevezzük.
Ha a rezgőkörnek nem lenne vesztesége, akkor a rezgések amplitúdója állandó lenne. Ebben az ideális esetben alakulna ki a csillapítatlan elektromágneses rezgés.
Az ohmos ellenállás, a mágneses és dielektromos veszteségek miatt a rezgések amplitúdója folyamatosan csökken. Így a valóságban csillapított elektromágneses rezgések jönnek létre.
Egy rezgőkörben minden külső vezérlés nélkül kialakuló elektromágneses rezgések frekvenciáját a rezgőkör saját frekvenciájának (f0) nevezzük. Ez az elektromos és mágneses mező átalakulásának gyorsaságát jellemzi.
Látható, hogy a rezgőkör saját frekvenciája csak a kondenzátor kapacitásától és a tekercs induktivitásától függ.
Az összefüggést Thomson-formulának is szoktuk nevezni.
(William Thomson angol fizikus, aki később lord Kelvin néven vált ismertté.)
Csatolt rezgésről akkor beszélünk, ha két rezgőkör egymással olyan kapcsolatban van, hogy egymásnak energiát tudnak átadni.
Ha az 1. rezgőkörben elektromágneses rezgéseket hozunk létre, akkor rövid időn belül a 2. rezgőkörben is kialakulnak az elektromágneses rezgések. Ennek az az oka, hogy az 1. tekercsben az időben változó mágneses mező létrehoz egy örvényes elektromos mezőt, amely áramot indít a 2. rezgőkörben.
Ezt a jelenséget induktív csatolásnak nevezzük.
A két rezgőkör között akkor a legtökéletesebb az energiaátadás, ha a két rezgőkör saját frekvenciája megegyezik, vagyis . Ilyenkor lép fel a rezonancia.
A XIX. sz. közepére már sok ismeret gyűlt össze az elektromos és mágneses mezők
Ismerték
James Clark Maxwell skót fizikus 1865-ben átfogó elméletet dolgozott ki az elektromos és a mágneses jelenségek értelmezésére. Ebben levezette, hogy nemcsak az időben változó mágneses mező hoz létre örvényes elektromos mezőt, hanem az időben változó elektromos mező is örvényes mágneses mezőt indukál. (Ez utóbbira akkor még kísérleti bizonyítása nem volt.)
A két folyamat együtt azt eredményezi, hogy a periodikusan változó elektromos mező hasonló módon változó mágneses mezőt, ez újra változó elektromos mezőt hoz létre, és így tovább.
Maxwell elmélete szerint az elektromos töltésről elszakadó, térben tovaterjedő elektromágneses mező hullámtulajdonságokkal rendelkezik. Ezért kapta az elektromágneses hullám vagy elektromágneses sugárzás nevet.
A hullám vákuumbeli terjedési sebessége:
tehát az elektromágneses hullámok terjedései sebessége megegyezik a fény sebességével.
Maxwell elméletéből következett a felismerés, hogy a fény is elektromágneses hullám.
Maxwell elmélete mindaddig csak feltételezés maradt, amíg Heinrich Hertz német fizikus 1888-ban kísérletileg nem igazolta az elektromágneses hullámok létezését és terjedési tulajdonságait.
Ahhoz, hogy az elektromos mező a rezgőkör kondenzátorának lemezei közül nagyobb térrészre terjedjen ki, nyitott rezgőkört, más néven antennát kellett alkalmazni.
Kísérletét a következőképpen végezte:
![]() |
Nyitott rezgőkör kialakulása |
Az antenna két vége a frekvencia ütemében mindig ellentétes töltésű lesz.
A jelenség csak úgy magyarázható meg, hogy a nyitott rezgőkör energiája térben továbbterjed. A kondenzátor fegyverzetei között időben változó elektromos mező egy mágneses mezőt hoz létre, amelynek változása újabb elektromos mezőt indukál… Ez hozza rezgésbe a távolabb lévő antennát.
Ha egy rezgőkör energiája térben tovább terjed ezt elektromágneses hullámnak, nevezzük.
Az elektromágneses hullám terjedése légüres térben:
Hertz adó- és vevőantennák segítségével igazolta, hogy az elektromágneses hullámok is rendelkeznek a mechanikai hullámoknál megismert tulajdonságokkal:
|
![]() |
![]() |
A fizikai ismeretek bővülésével bebizonyosodott, hogy az elektromágneses hullámoknak többféle megjelenési formája létezik.
Valamennyi elektromágneses hullámra igaz:
Az elektromágneses hullámok különböznek:
Az elektromágneses hullámok növekvő frekvencia szerinti sorozatát teljes elektromágneses színképnek nevezzük.
Hangfrekvenciás rezgések (100 Hz - 300 kHz)
Rádióhullámok (105 Hz - 1011 Hz)
A mikrohullámok az ionoszférán is áthaladnak. A mikrohullámok egyik alkalmazási területe a radar, amely pontos távolság- és iránymérést tesz lehetővé.
Itt kell megjegyezni, hogy bizonyos csillagászati objektumok is bocsátanak ki rádióhullámokat. A világegyetemben mérhető háttérsugárzás frekvenciatartománya is a rádióhullámok közé esik. A háttérsugárzás egy 2,7 K hőmérsékletű abszolút fekete test sugárzása.
Infravörös sugarak (1012 Hz - 1014 Hz)
Látható fény (3,9∙1014 Hz - 7,8∙1014 Hz)
Ultraibolya sugárzás (1015 Hz)
Röntgensugárzás (1016 Hz - 1018 Hz)
g-sugarak (1018 Hz - 1020 Hz)
A hang rögzítése az emberiség régi álma.
A legelső technikai megvalósítás a gramafon volt. Itt a barázdában futó tű mechanikai rezgéseit vitték a membránra.
Ennél fejlettebb technikát jelentett a lemezjátszó. Itt a tű mechanikai rezgéseit elektromos jellé alakítják, és ez a jel kerül a hangszórókra.
A floppy-lemez is adattárolásra alkalmas eszköz. Ez egy műanyag lemez, melynek felülete vas-oxiddal van bevonva. Adatrögzítéskor egy fej mágnesezi a lemez felületi pontjait, olvasáskor ugyanez a fej érzékeli a lemez mágneses területeit.
Az eddigi technikai megvalósításoknak nem sok köze volt az elektromágneses hullámokhoz. Az adatrögzítésnek ezt a formáját a CD-nél figyelhetjük meg.
A CD-n az információkat
A CD-n a barázdák távolsága 1-2μm. A barázdában egy digitális jel hossza 1μm. Így egy 10 cm átmérőjű CD kb. 1010 információs jelet tárol.
Az információknak rádión és TV-n történő közvetítése az elektromágneses hullámok segítségével történik.
Mit jelent a moduláció?
Ilyenkor a nagyfrekvenciás elektromos rezgéseket (műsor) ráültetik a vivőhullámra.
Ennek két lehetséges formája van:
Ilyenkor a vivőhullám amplitúdóját a továbbítandó jel frekvenciájának megfelelően változtatják.
A vivőhullám frekvenciáját változtatják a jel amplitúdója szerint. Ha a jel amplitúdója pozitív, akkor növekszik a frekvencia, ha a jel amplitúdója negatív, akkor csökken a frekvencia
A rádióhullámok terjedése különböző módon történik.
A mikrohullámok szintén elektromágneses hullámok. A háztartásokban használatos mikrohullámú sütők 2500 MHz frekvenciájú elektromágneses sugárzást bocsátanak ki. Ez azt jelenti, hogy az elektromos mező másodpercenként 5 milliószor vált irányt. Ennek köszönhető, hogy a mikrohullámú sütőben az étel gyorsan felmelegszik.
Minden élelmiszer tartalmaz vizet, de más poláris molekulákat is. Ezek között hidrogénkötés vagy dipól-dipól kötés van. Így a molekulák nem tudnak egymástól függetlenül mozogni. Elektromos mező hatására a molekulák a tér irányába igyekeznek beállni, ha vált a mező polaritása, akkor a molekulák 1800-kal szeretnének elfordulni. Ez az állandó mozgás az anyag belsejében belső súrlódást okoz, ami hő formájában jelenik meg.