Röntgensugarak



Az első fizikai Nobel-díjat 1900-ban Wilhelm Röntgen ( 1845-1921 ) kapta a róla elnevezett sugárzás felfedezéséért. A felfedezés 1895-ben, véletlenül történt, amikor Röntgen nagyfeszültségű kisülési csövekkel kísérletezett. Nem tudta megfejteni, milyen sugárzást fedezett fel (X-sugárzásnak, vagyis ismeretlennek nevezte el, ami az angol nyelvben a mai napig megmaradt - X rays), de számos tulajdonságát, legfőképpen rendkívüli áthatoló képességét a felfedezés után néhány héten belül megállapította.

A felfedezést követő hatodik héten már megtörténtek az első orvosdiagnosztikai alkalmazások is, a fizikai felfedezések közül ennél gyorsabb gyakorlati alkalmazásra valószínűleg soha nem került még sor. Azóta nemcsak az orvostudományokban, hanem rendkívül sok más területen is széles körben alkalmazzák a röntgensugarakat. Sajnálatos, hogy az alkalmazások első néhány évtizedében még nem ismerték fel a röntgensugaraknak az emberi szervezetre gyakorolt káros hatását, hosszú ideje azonban már minimálisra csökkentették az egészségkárosítás kockázatát.

A röntgensugarak keletkezését és tulajdonságait csak a Planck-Einstein-féle fotonképpel és a Bohr által bevezetett atomi energiaszintekkel lehetett megmagyarázni, ezzel újabb példát mutathatunk be az elektromágneses sugárzás kvantumos természetére. A röntgensugarak keletkezését a fényelektromos hatás megfordításának is tekinthetjük.
 

A röntgensugarakról teljes biztonsággal csak az 1910-es években mutatták ki, hogy nagyfrekvenciájú elektromágneses hullámok, vagyis nagy energiájú fotonok. A fotoeffektusban részt vevő látható vagy ultraibolya fény és a röntgensugárzás energiatartománya sok nagyságrenddel különbözik egymástól. A fényelektromos jelenségben kis energiájú fotonok keltenek néhány eV energiájú elektronokat, a nagy energiájú röntgenfotonokat sok ezer eV energiájú (103-106 eV mozgási energiájú) elektronok hozzák létre.

Az ábrán egy régi típusú és egy mai röntgencsövet láthatunk, mindkettő belsejében vákuum van. A mai eszközökben az elektronok izzókatódból lépnek ki, majd az általában néhányszor tízezer voltos pozitív feszültségre kötött anódba csapódnak.
Megjegyzés: A korszerű röntgencsövekben az elektronok becsapódása olyan heves, hogy az üreges szerkezetű anódot erős vízsugárral hűteni kell, máskülönben nagyon rövid idő alatt szétolvadna. A sok ezer voltra kötött anódban hűtővíz kering, az anód belső felszíne nagymértékben vákuumozott térbe nyúlik, a röntgencső különleges anyagból készült ablakain intenzív röntgensugár lép ki. Ezeket a különleges körülményeket a mai röntgencsövek megbízhatóan teljesítik.

Az anódba csapódó elektronok különböző hullámhosszúságú röntgensugarakat keltenek.

Az ábrán egy tipikus hullámhossz szerinti intenzitáseloszlást láthatunk. Az intenzitásgörbén megfigyelhetünk Az éles csúcsok és a folytonos sugárzás két teljesen különböző módon jön létre, de egy időben, ezért a kettő összegét láthatjuk az ábrán.
 


Az anyagtól független fékezési sugárzáson kívül magyarázatot kell adnunk a spektrumban megjelenő, a röntgencső anyagára jellemző éles intenzitáscsúcsokra is. Ezek nem magyarázhatók a gyorsuló töltés elektromágneses sugárzásával, vagyis a klasszikus fizika törvényeivel. A Bohr-modellben megjelenő energiaszintekkel viszont kielégítő magyarázatot adhatunk a röntgenszínkép éles vonalaira, az úgynevezett karakterisztikus sugárzásra.

Az ilyen röntgenfotonok energiája, és így hullámhosszúsága is tehát valóban a röntgencső anódjának anyagától, az anód atomjainak legmélyebben lévő energiaszintjeitől, ezek különbségétől függ.

A karakterisztikus röntgesugárzást tehát a Bohr-féle atommodell energiaszintjeinek felhasználásával lehet megérteni. A röntgenszínképben lévő intenzitáscsúcsok hullámhosszúságának mérése lehetővé tette a mélyen fekvő atomi energiaszintek feltérképezését.
 

Az első röntgenfelvétel