Az atomos felépítésre utaló megfigyelések



 


Komolyabb eszközzé és így a vizsgálat tárgyává csak a XVIII. századtól vált az atomelmélet. Folyamatosan kialakult és hosszú idő után teljes lett a kinetikus elmélet, amelyet a hőtan tárgyalásánál mi is használtunk. A kinetikus elmélet már használja az atomos felépítést, de magukról az atomokról nem mond bővebbet.

Igazán hatásosan először a kémia segítette az atomelmélet kialakulását, a XVIII. század végén és a XIX. században tett felfedezéseivel.


Ezt a törvényt csak az atomelmélet segítségével lehet magyarázni, miszerint minden elem egyes atomjai azonosak, és a különböző anyagok legkisebb egységei (molekulái) kisszámú különböző atomból állnak.
A reagáló gázok térfogatarányai között hasonló törvény fogalmazható meg.

Ha mikroszkóppal figyelünk füstszemcséket levegőben vagy apró festékszemcséket folyadék felszínén, akkor azok rendezetlen, zegzugos mozgását tapasztaljuk. A levegő, ill. a folyadék molekuláinak véletlenszerű lökdösődése okozza a hozzájuk képest lényegesen nagyobb szemcsék lassúbb, s így már látható mozgását. (Brown, botanikus lévén, eredetileg virágporszemcsék mozgását észlelte mikroszkópjában 1827-ben.)

A XIX. század második felére a kinetikus gázelmélet már tudatosan használta az atom és a molekula fogalmát. Hatalmas sikernek számított, hogy mennyiségi összefüggéseket tudott felállítani a mikrofizikai folyamatokra, a molekulák méretére, tömegére. Nem tudott azonban válaszolni arra, hogyan kapcsolódnak molekulákká az atomok, s nem mondhatott semmit az atom oszthatatlanságáról, vagy ellenkezőleg a belső felépítéséről.

Az Atomfizika című fejezet ismerteti hogyan fedezte fel a tudomány az eredetileg oszthatatlannak hitt atom belső struktúráját, és hogy miképpen lehet ennek ismeretében megérteni az atomok kapcsolódását.