Ludwig Eduard Boltzmann (1844-1906)
 

Boltzmann, Ludwig Eduard (szül. 1844. febr. 20. Bécs - megh. 1906. szept. 5. Duino, Olaszország), fizikus, legnagyobb eredményeit a statisztikus mechanika kidolgozásában érte el. A statisztikus mechanika megmagyarázza és elôrejelzi, hogyan határozzák meg az atomok tulajdonságai (mint a tömeg, töltés és szerkezet) az anyag látható tulajdonságait (mint a viszkozitás, hôvezetés és diffúzió).

 1866-ban a Bécsi Egyetemen doktorált, majd matematika- és fizikaprofesszor volt Bécsben, Grazban, Münchenben és Lipcsében.

 Az 1870-es években Boltzmann cikkek sorozatában mutatta meg, hogy a termodinamikának az energiacserére vonatkozó második fôtétele megmagyarázható a mechanika törvényeinek és a valószínûségelméletnek az atomok mozgására való alkalmazásával. Ennek során világossá tette a második fôtétel lényegében statisztikus voltát, és megmutatta, hogy egy rendszer azért közeledik a termodinamikai egyensúlyi állapot (tökéletesen egyenletes energiaeloszlás) felé, mert az egyensúly egy anyagi rendszer mindenképpen legvalószínûbb állapota. E vizsgálatai során Boltzmann kidolgozta az adott hômérsékletû rendszer különbözô részei közti energiaeloszlás általános törvényét és levezette az energia ekvipartíció elméletét (Maxwell–Boltzmann-féle eloszlási törvény). A törvény szerint egy atom valamennyi különbözô mozgásirányában a résztvevô energia átlagos mennyisége azonos. Egyenletet vezetett le az atomi ütközések következtében az atomok közti energiamegoszlásban beálló változások leírására, lefektette a statisztikus mechanika alapjait.

A kontinensen az elsô tudósok közé tartozott, akik felismerték a skót James Clerk Maxwell által javasolt elektromágneses elmélet jelentôségét. Statisztikus mechanikai munkáját erôsen támadták és sokáig félrertették, következtetéseit végül a kevéssel 1900 elôtt kezdôdô atomfizikai felfedezések támasztották alá, valamint az a felismerés, hogy az olyan fluktuációs jelenségek, mint a Brown-mozgás (a folyadékban lebegô mikroszkópikus részecskék véletlen mozgása), csak a statisztikus mechanika alapján magyarázhatók meg.