Buborékok egyesülése és szétválása


Buborékok egyesülése
Hozzunk létre szappanhártyát két egyforma pohár száján! A hártyát műanyag szívószállal átdöfve fújjunk buborékot a poharakra! Tegyük a két poharat egymás mellé úgy, hogy a buborékok érintkezzenek! A poharakat finoman mozgatva, dörzsöljük össze a két buborékot! A buborékok az ábrán látható módon egyetlen buborékká olvadnak össze.

    A jelenség az energiaminimum-elv segítségével magyarázható: a két különálló buborék összfelülete - így felületi energiája is - nagyobb, mint az egybeolvadás után keletkezett egyetlen buboréké.

Buborékok szétválása
Egy pohár szájára fújjunk buborékot, majd nyomjunk a buborékra felülről egy másik poharat! A két poharat az ábrán látható módon széthúzva, a buborék kettéválik. A buborék azért válik ketté, mert a széthúzás következtében a középső részén befűződik és instabillá válik.
 

Megjegyzés
A pohár szájára feszülő hártya felfújásakor a szívószálat célszerű előzőleg az oldatba mártani. Hasonló módon, a buborékok szétválasztásakor a második pohár száját érdemes a kísérlet előtt az oldatba mártani. Ekkor ugyanis kisebb a veszélye annak, hogy a kísérlet során a hártya elpattan.