Interferencia vékony meniszkuszlencsével

A meniszkuszlencse két felülete - mint két gömbtükör - a tengelyével párhuzamos paralel nyalábot két pontba (a "gömbtükrök" fókuszai) gyűjti össze ( ábra). A fókuszokból induló gömbhullámok interferenciája koncentrikus csíkrendszert ad.

A kísérleti megvalósítást az ábra mutatja. A tágítatlan lézernyaláb a lyukas ernyőn áthaladva az 1-2 méterre felállított meniszkuszlencsére esik. (1-2 dioptriás szemüveglencse.) Az esetek többségében nem sikerül "egyből" a helyes beállítás: az ernyőre két különálló fényfolt vetődik. Azonban a lencse helyzetének kis módosításával (magasság, oldalirányú eltolás, csekély elfordítás) a két fényfolt fedésbe kerül, és az interferenciacsíkok megjelennek.


 


A meniszkuszlencse "fókuszait" közvetlenül is megfigyelhetjük: Tegyük a lencsét a lézertől 3-4 méter távolságra, ahol már a nyaláb - elhajlási jelenség miatt - kb. 5 mm átmérőjűre tágult! Fordítsuk a lencsét kissé oldalra és. keressük meg a reflektált nyalábban - kis papírszelettel - a fókuszokat! A fókuszok távolságából és az interferenciagyűrűk méreteiből a lézerfény hullámhosszát meg lehet becsülni.