Folyadék hőtágulásának bemutatása


Folyadékok hőtágulásának bemutatásához töltsünk meg egy 300 köbcentiméteres álló gömblombikot festett vízzel, majd zárjuk le azt egy átfúrt gumidugóval, aminek furatába előzőleg 20-25 cm-es, kis belső átmérőjű üvegcsövet illesztettünk! A folyadékkal teli lombik bedugaszolásakor a folyadék néhány cm magasan benyomul az üvegcsőbe. Jelöljük meg a folyadékszint állását a csőre húzott befőttesgumi- gyűrűvel, esetleg kis ragasztószalagcsíkkal! A lombikot ezután helyezzük meleg vízzel teli edénybe, ügyelve arra, hogy a meleg víz a lombikot nyakig ellepje!     (Nagyobb hallgatóság számára a folyadékszint állását árnyékvetítéssel tehetjük jobban megfigyelhetővé.)
    Az üvegcsőben a folyadékszint először kissé lesüllyed, majd számottevően megemelkedik. A kezdeti folyadékszint-csökkenés oka a lombik csekély hőtágulása, ami már akkor lép fel, amikor a benne lévő folyadék még nem melegedett. A fokozatosan emelkedő folyadékszint a lombikban lévő (festett) víz hőtágulását jelzi.
    A kezdeti csekély szintcsökkenés és az utána megfigyelhető emelkedés lehetőséget kínál arra, hogy kvalitatív összehasonlítást tegyünk a folyadék és a szilárd anyag térfogati hőtágulása között.