dr. Horváth László a Puskás Tivadar Távközlési Technikum igazgatójának ünnepi beszéde, melyet a Távközlési Világnap alkalmával a Magyar Telekom székháza (Bp., Krisztina krt. 55.) előtt álló Puskás Tivadar bronzszobornál mondott el 2010. május 17-én:

 

Több Puskás Tivadart ábrázoló szobor is található a világban. Az elsőt Berecz Frigyes volt Gyáli úti tanonc (miniszterelnök helyettes), BHG vezérigazgató korában – 1986-ban – állíttatta Genfben, az ITU székháza I. emeletén, a távközlés halhatatlanjainak panteonjában. Ennek egyik másolatát avattuk fel 1993-ban a Gyáli úton, majd lettünk egy év múlva újra Magyar Telekom iskola – az aláírt jognyilatkozatok alapján – legalább 50 évre.

 

Rajkai Zsolt KHVM államtitkár felavatja Puskás Tivadar szobrát 1993. március 16-án, Puskás Tivadar halálának 100. évfordulóján

 

         Az utolsó Puskás Tivadart ábrázoló 5/4-es mészkő szobrot pedig, a budapesti XI. kerület egyik – a Puskás Tivadar utca által is övezett – terén, a Szombathelyi téren avattuk fel az elmúlt év decemberében. A művet Szathmáry Gyöngyi Munkácsy-díjas szobrászművész készítette és azt az – 1893-as – pillanatot ábrázolja, mikor Puskás először rácsodálkozik a saját találmányában rejlő lehetőségekre: A fülére szorított hallgatón figyeli az aktuális műsort és a távolba révedve látja, hogy 60 év múlva névrokona „Öcsi” gólt rúg a „Wembly”-ben, valamint iskolát neveznek el róla szülővárosában Budapesten.

 

 

Puskás Tivadar szobra a Szombathelyi téren, amit, születésének 165. évfordulóján avattuk

 

         A Magyar Telekom székháza előtt álló szobrot 2006. április utolsó napján az Első Pesti Telefonközpont – a Fürdő utca 10-es – üzembe helyezésének 125. évfordulóján avattuk fel.

 

Puskás Tivadar szobra a Magyar Telekom székháza előtt

 

Ki is volt Puskás Tivadar? Mit is tett a  távközlésért?

 

Nem is olyan könnyű válaszolni arra, hogy ki volt ez a személyiség.

Néhány éve a székelyföldi Ditrón járva kiderült, hogy a város egyharmadát Puskásnak hívják. A székely emberek egy része roppant mozgékony, a ditróiak is bejárták a fél világot. A számos Tivadar közül eme szobor ihletője az a Puskás Tivadar, aki 1844. szeptember 17-én, Budapesten született és a jelenlegi Bazilika helyén álló plébánián keresztelték meg. Ennek a Puskás Tivadarnak az a Puskás Ferenc volt az apja, aki 1811-ben született Ditrón.

A jól menő pesti vállalkozó mindkét fiát, - tehát a’44-ben született Tivadart és a ’48-ban született Ferencet is, - a kor legjobb iskoláiba íratta be, vagyis a gimnáziumi évek után Bécsbe mentek szakmát tanulni, a Theresiumba. Apjuk halála után azonban a fiúknak pályát kellett módosítani. Tivi vállalkozó lett, ma úgy mondanánk, utazási irodát nyitott. (Ferenc huszártisztnek állt.)

Ismerte, anyanyelvi szinten a német és francia nyelvet, de amikor rájött, hogy ez kevés, hat hónap alatt megtanult angolul is. Rajongott a természettudományok, különösen a fizika újdonságai iránt, de nem volt szobatudós: jól lovagolt és kiválóan vívott. A korabeli divatnak megfelelően körszakállat viselt és öltönyben járt. Mindezekhez társult kiváló kommunikációs készsége, a társaság empátiáját felkeltő modora, valamint az üzleti életben olyan fontos meggyőző, rábeszélő készsége. Akkor úgy mondták „nagyvilági” volt. Barátai közt tudhatjuk biztosan Edisont, Nikola Teslát és a brit trónörököst, a későbbi VII. Edwardot. (A Westminster Apátságban megtartott esküvőjén, az utóbbi volt a tanú.)

De térjünk vissza az életútra, melynek fontos állomása volt a New York-i, Menlo park, Edison innovációs műhelye. Két - Edison fényképét tartalmazó - hiteles feljegyzés is létezik, mely szerint Puskás Tivadartól hallotta Thomas Alva Edison először a telefonközpont ötletét.

         Ugyancsak fontos állomása volt Puskás Tivadar életének a párizsi Edison iroda vezetése is, hiszen rajta keresztül áramlott be az új világból a Menlo parki találmányok krémje, mint pl. a szénszálas izzó, a tölcséres gramofon és a telefonközpont. Itt valósult meg először Puskásban az új médium gondolata, amikor a párizsi operából telefonvonalakon színházi előadást közvetített.

A család tragédiája, Puskás Ferenc 1883-as korai halála hazaszólította Tivadart, hogy a két éve döcögve működő budapesti telefonközpontba új életet leheljen. Sajnos csak 10, munkában meggyötört, küzdelmes évet adott Budapestre az élet Tivadarnak, melyből az egyik a kevéssé ismert 1887-es pesti villamos, a másik az újabban egyre fényesebben csillogó 1893-as telefonhírmondó volt.

A – csak hölgyekből álló – család nem tudta tolerálni a családfő hihetetlen ambiciózus munkabírását, ezért egy ausztriai – anyai – kastélyban éltek, így Puskás Tivadar 1893. március 16-án egy szállodai szobában magányosan halt meg 49. életévében.

Puskás Tivadar, a telefónia gondolatával és a műsorszórás alapjainak letételével - a Telefonhírmondóval - jegyezte be magát arany betűkkel a halhatatlanok közé.

Genfben, az ENSZ európai székhelyén összesen két honfitársunk szobra található. Az egyik Bocskai Istváné, a reformáció falában, a másik Puskás Tivadaré a Nemzetközi Távközlési Unió (ITU) szoborpanteonjában. Bocskai életútja tananyag az érettségin. Puskás Tivadaré sajnos még nem, de hogyha a kálvinisták fővárosa méltónak találta előbbit, hogy szobrot állítson neki és a Távközlési Unió utóbbit találta méltónak a bronzba öntésre, akkor talán el kellene gondolkodnunk, hogy ideje lenne új érettségi tételeket nyomtatni.

         A nyomtatással kapcsolódik legjobban Puskás Tivadar a mához. Az Ő zsenialitása az emberiség kultúrájának megújítására létrehozott alkotása csak Gutenberggel mérhető össze: a Telefonhírmondó, a műsorszórás első megvalósítása volt.

Az 1893. február 15-én, a világon először megszólaló Telefonhírmondó volt az első műsorszóró állomás, az első broadcasting.

 Igaz, hogy a Telefonhírmondóban nem volt kép, igaz, hogy nem volt interaktív, de az élő magyar beszédet, a VOX humanát, az emberi hangot szórta szét az akkori Budapesten, először a világon (és erről szabadalmi papír is van).

         Az természetes, hogy nem állt meg a fejlődés a XIX. század végén. Az új médium már nem csak szórja a műsort, hanem vissza is szólhatunk benne: Az internet nevet kapta. … de ez már egy másik névhez kapcsolható, nem Puskás Tivadaréhoz.

         Köszönöm, hogy meghallgattak.