ARKHIMÉDÉSZ (Kr. e. 287?-212)
Az ókor legnagyobb alkotója, görög matematikus, fizikus, mérnök.

A sziciliai Szirakuza városában született és élt, itt is halt meg. Egy csillagász fia volt. Egy ideig Alexandriában tartózkodott, ahol barátságot kötött ERATOSZTHENÉSZ-szel és két másik matematikussal. Velük levelezésben maradt és felfedezéseit mindig közölte velük.

A római történészek sok legendát őriztek meg (találtak ki?) életéről. A hidrosztatika első törvényére a városi közfürdőben jött rá. Ennek annyira megörült, hogy meztelenül kiszaladt az utcára és azt kiabálta, hogy "Heuréka, heuréka!" (Megtaláltam, megtaláltam!) Innen ered a felfedeztetéses tanítási módszer heurisztika neve.

Szülővárosa védelmére hadigépeket szerkesztett, így a város két évig ellenállt a rómaiak ostromának. Végül a város elesett. A homokba rajzolt ábráin töprengő tudóst egy római katona ölte meg a "Ne zavard köreimet!" felszólításon feldühödve.

Arkhimédész volt az integrálszámítás előfutára. Legbüszkébb a gömb térfogatképletének levezetésére volt. Ennek ábráját sírjára vésette. Sok évvel később Kr. e. 75-ben a híres római szónok, CICERO megtalálta és helyreállíttatta a már elvesztettnek hitt síremléket. Később ismét elveszett, de 1965-ben egy hotel építkezésekor ismét rábukkantak.

Életéről SZÁVA ISTVÁN írt regényt A szirakuzai óriás címmel. VOLTAIRE pedig így írt róla: "Arkhimédész fejében több képzelőerő volt, mint HOMÉROSZéban".