A Bohr-modell





Niels Bohr (1885-1962) alapkövetelményeket fogalmazott meg indoklás nélkül az atomban kötött elektronnal szemben. Ezek a Bohr féle kvantumfeltételek.

Energiaelnyelésnél, gerjesztésnél fordított folyamat játszódik le.

A modellt később Sommerfeld (1868-1951) fejlesztette tovább, kiegészítve a körpályákat ellipszispályákkal.

Az elmélet legfontosabb érdeme, hogy

A diszkrét energiaszintek létezését jól igazolták Franck (1882-1964) és Hertz (1887-1975) kísérletei, amelyekben higanyatomokat gerjesztettek gyorsított elektronokkal való ütközéssel. Az elektron csak jól meghatározott energiaadagokat volt képes átadni a higanyatomnak.

A modell végül kiegészült a forgó elektronnal, amelynek így saját perdülete (spinje) és saját mágneses momentuma van. Ezek a külső mágneses térhez képest különböző módon állhatnak.

A Bohr modell alapfeltevését (a gyorsuló töltés bizonyos pályán nem sugároz) azonban axiómaként igen nehéz volt elfogadni, ezért egyre több kifogás merült fel az elmélettel szemben. Ráadásul a modell a hidrogén után már a hélium spektrumát sem tudta megmagyarázni, nem beszélve a bonyolultabb elemekről. Így tehát az elmélet, óriási eredményei ellenére, hibás következtetései miatt túlhaladottá vált, maga Bohr is csak induló lépésnek tekintette, és kortársaival együtt kereste a jobb magyarázatot.